Obsah Internetových stránek je chráněn autorským právem, pokud není uvedeno jinak.

Recenze | Manfrotto Befree Advanced Fibre Travel Trip

Úvod

Manfrotto Befree Advanced Fibre Travel Trip jsem pořídil hlavně na tvorbu timelapse přes Syrp a GoPro, ale díky skvělé torzní tuhosti a stabilitě ho začal používat i na focení panoramat. Pokud hledáte skvělý cestovatelský stativ ... zpozorněte.

Stativ se vyrábí v provedení hliník a carbon. Já si vybral lehčí, carbon verzi, která s hlavou váží pouhých 1250 gramů. Stativ složíte tak, že jeho transportní délka má jen 41cm. Tohle ocení každý fotograf, který není zvyklý fotit z parkoviště a stativ sebou vláčí na celodenních pochodech. Maximální výška s vytaženým středovým sloupkem je 150cm. Se zataženou tyčí pouhých 127cm. Osobně těch pár centimetrů výšky rád oželím ve prospěch kompaktních rozměrů a váhy.  

Na boční straně stativu jsou další prvky. Z jedné strany je závit, který počítá s montáží dalšího příslušenství. Díky tomu ke stativu můžete přišroubovat nějaké rameno, na které umístíte světlo, lcd, prostě co vás napadne. Na háček z druhé strany můžete zavěsit závaží a zvýšit tím stabilitu celého systému.

Obsah balení

Stativ dostanete v krabici a součástí balení je i  hlava s rychloupínacím systémem včetně stativové destičky. Potěší i praktické pouzdro  s popruhem. Za zmínku určitě stojí, že zakoupený stativ si můžete zaregistrovat u výrobce a díky tomu dostanete prodlouženou, desetiletou záruku.

Příslušenství

Ke stativu stativu jsem si pořídil Top Lock Travel Quick Release Adaptor ARCA, který mi umožňuje použít nodální sáňky. Dalším příslušenstvím, nad kterým jsem ani chvíli neuvažoval, je BeFree nivelační sloupek. U fotografování panoramat potřebuji mít vyrovnanou plochu, na kterou se nasazuje hlava stativu. Po složení snímků v editoru tak nepřijdete o data v rozích. Po usazení stativu stačí povolit matici na sloupku a základnu můžete vyrovnat bublinkou vodováhy. Vyrovnání stativu přes sloupek trvá pár vteřin.

Sestava s nivelačním sloupkem, který se jednoduše vymění za ten původní. Lock Adaptér zajistí možnost zasunutí nodálních sáněk.

Vodováha nivelačního sloupku, přes kterou se vyrovnává plocha s nasazenou hlavou.

ARCA top lock adaptér umožňuje nasazení nodálních sáňěk.

Hlava MH494-BH

Stativ je vybaven kulovou hlavou MH494-BH. Jedná se o hliníkovou hlavu s nosností 8kg. Hlava působí bytelným dojmem. Největším ovládacím prvkem je matice pro uzamčení pohybu kulové hlavy. Uvnitř této matice je frikce, kterou je možné ovládat sílu tření. Frikce je zapuštěna a téměř zarovnána s hranou aretační matice, takže je vyloučeno, že si frikci povolím omylem. Ve spodní části hlavy je menší šroub, který slouží pro zamykání panoramatického posunu. Hlavu lze otáčet o 360 stupňů.

Hlava s Top Lock Adaptérem, který jsem vyměnil za rychloupínací systém.

Hlavní aretační matice, ve které je zapuštěna frikce pro ovládání síly tření.

Původní rychloupínací systém.

Práce v terénu

Vysouvání jednotlivých sekcí je řešeno odtažením matic na noze. Matice na sobě mají vzorek a při utahovaní a povolování nekloužou. U některých stativů se setkávám s tím, že časem se do nohou dostávají zrnka písku přes špatně utěsněné spoje. Tady vše působí bytelně. Povolené nohy nemají moc velkou vůli a lícují. Je možné, že časem článek aktualizuji o poznatky z dlouhodobějšího používání.

Nohy stativu je možné roztahovat do tří pozic. O jednotlivé pozice se stará zámek. Zatažením zámku se pozice uvolní a je možné nohu roztáhnout. Ovládání je jednoduché a nemám nic, co bych mu mohl vytknout.  Další důležitou věcí při mém výběru byla možnost nohy přetáčet tak, abych mohl stativ používat naruby. To vám zajistí, že fotoaparát dostanete až k zemi. 

Nohy jsou zakončeny gumou s úkosem a není je možné měnit za hroty. 

Stativ jsem používal převážné se sestavou Canon EOS R + EF adaptér + Canon EF 70-300mm f/4-5.6 L IS USM o váze cca 2,5 kg. Při fotografování jsem používal zpoždění závěrky o 2 vteřiny, aby se fotoaparát ustálil z vibrací, které způsobilo zmáčknutí spouště.

Stativ lze uzamknout ve třech pozicích. Nohy je možné převrátit tak, aby se fotoaparát dostal až k zemi. 

Torzní tuhost stativu můžete jednoduše vyzkoušet otáčením stativu do stran. To doporučuji vyzkoušet u jakéhokoli stativu, který se chystáte pořídit.

Ukázkové fotografie

Fotografie vytvořené za pomoci Manfrotto Befree Advanced Fibre Travel Trip

Panorama složené z šestnácti fotografií, 2x expoziční bracketing. Použité ohnisko 81mm. 

Panorama složené ze čtrnácti fotografií, 2x expoziční bracketing. Použité ohnisko 108mm. 

Výřez, 2x expoziční bracketing. Délka expozice 1,6 a 5 vteřin. Použité ohnisko 300mm. 

Závěrem

Befree Advanced Fibre Travel Trip je skvělý stativ, který ocení hlavně cestovatelské povahy. V této váhové kategorii budete těžko hledat konkurenta, který nabízí podobnou torzní tuhost a kvalitu zpracování. Tomu napovídá i desetiletá záruka. Hodí se i možnost montáže dalšího příslušenství, což v kategorii menších stativů nebývá pravidlem. To zajisté ocení tvůrci videoobsahu a makro fotografové.

Manfrotto tutorial video (v angličtině)