Obsah Internetových stránek je chráněn autorským právem, pokud není uvedeno jinak.

Canon EOS R | mé nastavení

Úvod

Tento článek jsem se rozhodl sepsat hlavně pro své workshopy, protože Rkařů, které na nich potkávám, je poměrně dost. I když používám konkrétně první model bezzrcadlovky z dílny Canon, tak některá nastavení budou podobná napříč celým R systémem. Inspiraci v něm mohou najít i uživatelé jiných modelů.

Mé fotografické zaměření je převážně reportážní a krajinářská fotografie. Každá z těchto disciplín vyžaduje úplně odlišné nastavení fotoaparátu. Díky tomu, že Rko používám od jeho vydání na trh, tak výsledné nastavení procházelo postupnými úpravami až do nynější podoby, která je cca dva roky bez změny. Jsem spíš hledáčkový typ fotografa a display používám jen tam, kde mi to nějak zásadně pomáhá v práci. Nastavení je tedy hodně “ohnuto” tak, abych maximum věcí bych schopen ovládat, aniž bych fotoaparát musel odkládat od oka.

Uživatelské režimy

Pokud uživatelské režimy nepoužíváte, tak děláte beton bez míchačky :)

Pokud bych měl vyjmenovat jedinou věc, která ušetří nejvíce času při fotografování, byla by to možnost si ukládat nastavení do vlastních režimů. Vždycky se divím, jak málo lidí tohle používá. Můj začátek na fotospotu vypadá tak, že přijdu, navolím nejvhodnější uložený režim nastavení, fotím. V terénu upravuji pouze expozici, případně zvolím jiný uživatelský režim, pokud je to potřeba. Jak přesně uživatelský režim funguje? Na Canon EOS R jsou dostupné tři uživatelské režimy C1,C2 a C3. Do těchto režimů si můžete nastavit doslova co chcete. Skvělé je, že režim si pamatuje i nastavení z uživatelského menu (to je takové to menu, kam člověk moc nechodí, ale když tam něco potřebuje tak to pak místo focení půl hodiny hledá). 

A co je tedy ta největší výhoda? Když zvolíte uživatelský režim (např. C1), nastavení se vždy resetuje do výchozích hodnot, ktere jste měli nastavené při uložení tohoto režimu. Máte tedy jistotu, že nebudete fotit, a pak zjistíte, že jste si zapomněli iso 3200 z minulého focení. Když si v průběhu focení tohle nastavení rozhodím, stačí přepnout na jiný režim a pak zpět a fotoaparát se opět resetuje do výchozích hodnot režimu C1, včetně clony, isa, měření expozice atd. Uživatelský režim si pamatuje i nastavení tlačítek, takže rozvržení funkcí pro jednotlivá tlačítka můžete mít jinak pro režim C1 jinak pro C2 a C3.  

Jak tedy může takové nastavení uživatelského režimu vypadat?

Moje rada tedy zní, zamyslete se nad tím, co nejčastěji fotíte, co nejčastěji musíte měnit v průběhu focení a udělejte si uživatelské režimy přímo na míru. 


C1

Tento režim je reportážní a používám ho třeba na koncertech, kde se světelné podmínky mění stejně rychle jako názory průměrného politika. Výchozí režim vznikl v AV, minimální čas závěrky jsem nastavil 1/250, clona f/2,8, ISO auto, rozsah auto ISO 100 - 6400, bodové měření expozice.


C2

Do režimu C2 jsem si uložil krajinářské nastavení. Režim M, f/8, iso 100, atd.


C3

Do režimu C3 jsem si uložil stejné nastavení jako v C2 + expoziční bracketing na 3 snímky, v rozsahu 2EV.